Dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej

Wydział Integracji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego realizuje zadanie własne województwa określone w art.  35 ust. 1 pkt 6  ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych pn. dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspiera zakłady aktywności zawodowej w realizowaniu ich misji poprzez dofinansowanie ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa:

  • kosztów utworzenia ZAZ – do 65%.
  • kosztów działania ZAZ – do 90%.

Ponadto Województwo Dolnośląskie dofinansowuje koszty działania ZAZ ze środków własnych, a pozostałe środki pochodzą z innych źródeł, takich jak własna działalność „gospodarcza”, środki własne organizatora, sponsorzy, czy środki publiczne pozyskane z innych źródeł niż PFRON.

DOLNOŚLĄSKIE
ZAKŁADY AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

Informacja dla nabywających produkcję lub usługi od zakładów aktywności zawodowej
zasady korzystania z obniżenia wpłat na PFRON

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników jest obowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Te wpłaty na Fundusz ulegają obniżeniu z tytułu zakupu produkcji lub usługi od  zakładu aktywności zawodowej zatrudniającego co najmniej 25 pracowników.

Warunkiem obniżenia wpłaty jest:

  • udokumentowanie zakupu fakturą;
  • uregulowanie należności za zakup produkcji lub usługi w terminie określonym na fakturze;
  • udokumentowanie przez nabywcę kwoty obniżenia informacją (INF-U) wystawioną przez ZAZ od którego dokonano zakupu produkcji lub usługi.

Obniżenie wpłaty przysługuje do wysokości 50% wpłaty na Fundusz, do której obowiązany jest nabywca w danym miesiącu.
Przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na Fundusz przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2016 poz.2046, ze zmianami, ostatnia zmiana: Dz.U. z 2018 r., poz. 1076) 

O zakładach aktywności zawodowej

Dobrze funkcjonujący ZAZ stanowi dużą wartość społeczną i w rehabilitacji zawodowej, jest łącznikiem między zakończonym procesem edukacji, warsztatami terapii zajęciowej a otwartym rynkiem pracy, a także pozwala osobom niepełnosprawnym osiągnąć dojrzałość i samodzielność.

Ponadto personel zakładu wspiera niepełnosprawnych pracowników zakładu w wykonywanych zadaniach, zapewnia im rehabilitację i uczestniczy w bieżącym funkcjonowaniu zakładu, personel nie bierze udziału w wytwarzaniu towarów i usług, a organizator nie uzyskuje dochodu z działalności tych osób, działalność „gospodarcza” zakładu jest działalnością podrzędną, ma wyłącznie charakter instrumentalny wobec głównego celu, jakim jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych.

Zakład aktywności zawodowej nie posiada osobowości prawnej. Jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką tworzoną przez powiat, gminę, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Podstawy prawne dla działalności zakładów aktywności zawodowej stworzyła ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

ZAZ w polskim porządku prawnym ma status przedsiębiorstwa o charakterze niekomercyjnym. Zatrudnione w nim osoby z niepełnosprawnością są pracownikami w rozumieniu Kodeksu Pracy. W zakładzie pracownicy niepełnosprawni objęci są szczególną ochroną i wsparciem. ZAZ jest więc specyficznym segmentem chronionego rynku pracy, gwarantującego oprócz płatnego zatrudnienia – także rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą.